Adblue nedir? Nereden bulunur?

Eskiden genellikle kamyon ve otobüs gibi büyük dizel araçlarda gördüğümüz adblue eklentisi, yeni emisyon standartlarını karşılayabilmesi için artık binek araçlarda da sıklıkla bulunuyor. Peki adblue nedir? Nasıl çalışır? Türkiye’de nereden alınır?

Adblue VDA (Otomobil Endüstirisi Derneği) firmasına ait tescilli bir markadır. İçeriği %32,5 üre ve deiyonize sudan oluşur. Toksik bir madde değildir ve taşınması en güvenli sıvılar arasında yer alır. Ancak aşındırıcı olduğundan özellikle ikmali sonrasında aracınızın kaportasına ve plastik aksamına bulaşması durumunda hemen temizlenmesi iyi olur. Araçlarda ayrı bir deposu vardır ve depo kapağı araç modeline göre değişmekle birlikte genellikle yakıt deposu kapağının yanında bulunur.

Adblue nasıl çalışır?

Aracın egzoz sisteminde bulunan SCR (Selective Catalytic Reduction) parçası içinde egzoz artıklarına püskürtülür ve dizel motorun çalışmasıyla ortaya çıkan ve çevreye zararlı olan azot oksit (NOx) maddesini kimyasal tepkime ile azot gazı (N2) ve su buharına (H2O) dönüştürür.

Binek araçlarda genellikle 12 litrelik çelik veya plastik adblue deposu vardır. Adblue sıvısının donma sıcaklığı -11 derece olduğundan depolarda ısıtma sistemi mevcuttur. Motor hacmine ve modeline göre değişmekle birlikte 1000 kmde yaklaşık 1,2 litre adblue tüketimi gerçekleşir.

Adblue Türkiye’de nerede bulunur? Nasıl doldurulur?

Adblue ülkemizde petrol istasyonlarında ve araç servislerinde bulunur. Shell ve Opet’in kendi markaları adına ürettiği adblue katkıları olduğu gibi diğer birçok üreticinin de adblue ürünleri petrol istasyonlarından temin edilebilmektedir. Benim tavsiyem içeriği her ne kadar basit olsa da bilinen markalara yönelmeniz olacaktır, çünkü herhangi bir arıza durumunda yüksek maliyetlerle karşılaşma durumu bulunmaktadır.

Farklı hacimlerde bidonları bulunan adblue sıvısını kendiniz yanında bulunan hortumuyla doldurabileceğiniz gibi istasyon görevlilerinden yardım alarak da doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın