Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılarda kullanılan Baskı Kafası Teknolojileri: Piezoelectric vs. Thermal

Bir teknolojisever olarak yazıcılara ayrı ve özel bir ilgi duyuyorum. Çünkü bana göre yazıcılar; teknoloji dünyasının belki de en somut, en elle tutulabilir, gözle görülebilir sonuç veren cihazlarıdır. Karmaşık yapıları, anlamsız gelen hareketleri ve bitmek bilmez problemleriyle her zaman ilgimi çekmeyi başarmışlardır.

  Bu yazımda özellikle ev kullanıcıları için üretilen yazıcılarda sıklıkla kullanılan Piezoelectric baskı kafalarının ve termal baskı kafalarının çalışma prensiplerinden ve aralarındaki farklardan bahsedeceğim.

  Piezoelectric baskı kafası nasıl çalışır?

  Bu tip baskı kafalarında; püskürtme uçlarının öncesine yerleştirilmiş  mikroskobik boyuttaki piezoelectric elementleri elektrikle yüklenerek titreşir ve mürekkep akışı sağlar. Mürekkep akışı tamamen elektrik ile kontrol edildiğinden çok hassas şekilde kontrol edilebilir ve çok farklı boyutta mürekkep damlacıkları üretilebilir. Kartuştan kağıda kadar gelen mürekkep hiçbir aşamada ısıyla karşılaşmadığı için birçok değişik içerikli mürekkep ile kullanılabilir. Ticari uygulamalarda daha çok tercih edilir. Günümüzde piyasada bulunan yazıcı markalarından “Epson”un kullandığı Micro piezo baskı kafası bu teknolojiyi kullanmaktadır.

  Termal baskı kafaları nasıl çalışır?

  Termal baskı kafaları; adından anlaşılacağı gibi mürekkebi ısıtarak akışını sağlar. Suyun kaynadığında baloncuk çıkarması gibi, püskürtme ucunun hemen öncesinde bulunan mikroskobik bir rezistans ile mürekkep ısıtır ve bir baloncuk oluşması sağlanır. Bu baloncuk Mürekkebi kağıda iterek baskıyı gerçekleştirir. Baloncuğun patlamasından sonra rezistans hızlı bir şekilde soğuyarak içerisine tekrar mürekkebi alır ve aynı işlemi tekrarlar. Tabi ki bu işlemler milisaniyeler içinde gerçekleşir. Mürekkep baskı işleminde yüksek ısıya maruz kaldığından yalnızca su bazlı mürekkepler ile kullanılabilir. Piyasada bulunan markalardan “Canon, HP ve Brother” bu baskı kafası tipini kullanmaktadır.

  Karşılaştırma:

  PiezoelectricThermal
  ArtıHassas şekilde kontrol edildiğinden daha kaliteli baskı yapar.
  Isı etkisi olmadığından farklı mürekkeplerle kullanılabilir.
  Uzun ömürlüdür.
  Maliyeti düşüktür.
  Daha ucuz olduğundan piezoelectrik yazıcılara göre daha fazla püskürtme ucu bulunur.
  EksiOldukça pahalıdır, değişim maliyeti yüksektir.Yalnızca su bazlı mürekkepler kullanılabilir.
  Isının etkisiyle daha kısa ömürlüdür.

  Bir Cevap Yazın