Deprem ve Acil Durum Çantası İçeriği Nasıl Olmalı?

Deprem ülkemizin en yıkıcı potansiyele sahip doğal afeti. Binlerce yıldır bu coğrafyada şehirleri yerle bir eden sayısız deprem meydana gelmiş ve gelmeye de devam ediyor. Depremi önceden bilmek günümüz teknolojisi ile mümkün değil, dolayısıyla tedbir almak dışında yapabileceğimiz birşey yok.

Bu tedbirlerden en önemlisi şüphesiz devletin ve inşaat sektörünün alacağı tedbirler. Bundan sonra da bizim bireysel olarak alacağımız tedbirler geliyor. Bunlardan bazıları;

  • Ev seçiminde hem bulunduğu semtin hem de binanın depreme dayanıklı olup olmadığını göz önünde bulundurmak,
  • Evde bulunan devrilebilecek/düşebilecek eşyaları sabitlemek,
  • Evin her odası için deprem anında sığınılacak yerleri önceden tespit etmek ve tüm aile ile bunu konuşmak,
  • Deprem sonrası ev tahliye edildikten sonra toplanılacak bir buluşma noktası belirlemek,
  • Deprem çantası hazırlamak…

İşte bu yazımda deprem sonrasında ihtiyaç duyacağımız önemli malzemeleri içinde bulunduran, mümkün olduğunca hafif ve kullanışlı çantayı nasıl hazırlayacağımızı anlatmaya çalışacağım.

1. Çanta

İlk olarak kullanışlı bir çantaya ihtiyacımız var. Peki nasıl bir çanta olmalı? öncelikle deprem sonrası yaşanan panik ortamında taşımamız gerekeceğinden kolay taşınabilir olmalı. Bu yüzden mutlaka omuz askılı veya sırt çantası şeklinde olmalı. Çantayı taşırken ellerin boş olması; kapıların açılması, varsa çocukların taşınması gibi durumlar için büyük avantaj sağlayacaktır.

Çanta seçiminde ikinci önemli konu bol gözlü olmasıdır. İrili ufaklı birçok malzemenin farklı bölümlere konması kullanışlılığı arttıracaktır.

2. Su ve Yiyecek

Deprem sonrası yıkımın büyüklüğüyle orantılı olarak yardım gelme süresi uzayacaktır. Özellikle ilk 12 hatta 24 saati geçirebilecek miktarda su ve yiyecek bulundurmak önemlidir. İhtiyacınız olan miktarı belirlemek için tüm aile bireylerini göz önünde bulundurun. Miktar belirlemede bizi kısıtlayan şey ise ağırlık. Kişi başına yaklaşık 1,5 litre su idareli kullanımla 24 saat geçirmenizi sağlayacaktır.

Yiyecek seçiminde ise uzun süre dayanacak ve yüksek kalorili ayrıca ağırlığı az şeyler tercih edilmelidir. Suya oranla daha az öncelikli olduğunu unutmayın ve miktarı fazla abartmayın. Kalorisi yüksek çikolata barlar ve kuruyemişler uygun seçeneklerdendir.

Ayrıca aracınız varsa bagajda da yalnızca deprem için değil tüm acil durumlar için su ve yiyecek bulundurmak işinizi kolaylaştırır.

3. Fener

Deprem sonrası enerji hatları zarar görebilir ve aydınlatma için fener ihtiyacı doğar. Fener konusunda seçici olmanızı tavsiye ederim. Su geçirmez olmasına, pil tüketiminin az olmasına ve farklı modları olmasına dikkat edin.

Ayrıca pilli ise her zaman bulunabilecek kalem pil (aa veya aaa) olmasına, şarjlı ise micro usb gibi standart bir kablo ile şarj edilebiliyor olmasına öncelik verin.

4. İlk Yardım Seti

Deprem esnasında veya evi tahliye ederken sizde veya aile bireylerinizde yaralanmalar oluşabilir. Ufak bir çanta içerisinde temel ilk yardım malzemelerinin bulunması hafif yaralanmalarda işe yarayacaktır. İlk yardım setinizin “kanamayı durdur, yarayı temizle, yarayı koru” ilkelerini uygulayabilecek içerikte olmasına dikkat edin.

5. İlaç ve Tıbbi Malzemeler

Sizin veya aile bireylerinizin sürekli kullandığı ilaç (kalp, tansiyon ilaçları vb.) varsa birer kutu çanta içerisine koymayı unutmayın. Ayrıca bir kutu antibiyotik ve ağrı kesici/ateş düşürücü bulundurmanız karşılaşılabilecek farklı durumlar için faydalı olacaktır.

6. Ev ve Araba Anahtarı

Panik halde kendinizi dışarı atarken ev ve arabanızın anahtarlarını aramakla uğraşmamak için bu anahtarların birer yedeğini çantanıza koymalısınız.

7. Kimlikler ve fotoğraflar

Kimlik ve ehliyetinizi günlük hayatta sürekli kullandığınız için tabii ki bu çantaya koyamazsınız. Ancak sizin ve ailenizin kimliğini gösterecek diğer belgeleri (örneğin pasaport) her ihtimale karşı çantaya koymak faydalı olacaktır.

Ayrıca aile bireylerinizin olası kaybolma ihtimaline karşı birer fotoğraflarını bulundurmak da düşünülebilir.

8. Çakı/Multitool

Her türlü durumda işinize yarayacak bir çok amaçlı çakı bulundurmak akıllıca olacaktır.

9. Powerbank ve Şarj Kablosu

Cep telefonlarınızı, fener ve elektrikle çalışan tüm eşyalarınızı şarj edebilecek yüksek kapasiteli bir powerbank deprem çantasının olmazsa olmazıdır. Bu noktada şarj ihtiyacı olan tüm cihazlarınızın aynı kabloyla şarj olabilmesi avantaj sağlayacaktır.

10. Kıyafet

Depremin sizi hangi mevsimde ve hangi kıyafetle yakalayacağı belli olmaz. Bu nedenle serin havalarda üzerinize alabileceğiniz kıyafetler koymak akıllıca olacaktır. Aracınız varsa bu tarz kıyafetleri çanta yerine arabada bulundurmak yer tasarrufu açısından daha mantıklıdır.

11. Toz maskesi ve Eldiven

Yıkıma neden olan bir depremde profesyonel ekipler gelene kadar enkaz altında kalanlara yardımcı olabilmek için iş eldiveni ve toz maskesi bulundurmak faydalı olacaktır.

Bunun yanında ffp2/ffp3 toz maskelerini deprem sonrası oluşacak tozlu ortamda kullanmak üzere tüm aile bireylerine yetecek kadar alabilirsiniz.

12. Hijyen malzemeleri

Her zaman ihtiyaç duyulan el dezenfektanı, kağıt mendil ve ıslak mendil gibi malzemeleri deprem çantanızda da bulundurmalısınız.

13. Kağıt ve Kalem

Not almak veya birilerine not bırakmak için kullanabilirsiniz.

14. Çakmak

Çakmak her acil durum ve hayatta kalma çantasının demirbaşıdır. Isınma için ateş yakmak gerekebilir.

15. Nakit Para

Açık market vs. bulunabiliyorsa kullanılabilir. Ayrıca yıkım durumu değerlendirilerek şehri terk etmek için de gerekebilir.

Diğer malzemeler

Yukarıda bahsettiğim belli başlı malzemeler dışında herkesin farklı ihtiyaç duyacağı malzemeler olabilir. Çanta hazırlığınızı yaparken yıkıcı bir deprem sonrası kendinizi dışarıdaki kaos ortamına attığınızı hayal edin. Böyle bir felaket sonrası; elektrik kesintisinden dolayı zifiri karanlık sokaklarla, çekmeyen gsm hatlarıyla, enkaz nedeniyle kapanmış yollarla karşılaşabileceğinizi bilin. Meydana gelecek yıkımın büyüklüğüne bağlı olarak size yardım ulaşması günler hatta haftalar sürebilir.

Hijyen şartlarının bozulmasıyla temiz içme suyu bulamayacak ve belki kolera, tifüs gibi salgın hastalıklarla karşılaşacaksınız. Belki de çocuğunuz sadece üşüttüğü için ateşlenecek fakat siz ateş düşürücü alacak eczane bulamayacaksınız.

Hatta daha da ileri gidersek oluşacak kaos ortamında insanlar birbirine saldıracak ve siz kendinizi ve ailenizi korumak zorunda kalacaksınız.

İşte tüm bu durumları olabilecek en kötü haliyle hayal ederseniz en iyi acil durum çantasını hazırlayabilirsiniz. Aklınıza gelen diğer malzemeleri yorumlarda belirtebilirsiniz. Her türlü felaket ülkemizden ve dünyamızdan uzak olsun…

Bir Cevap Yazın