Ev İçin Yazıcı Seçimi

Yazıcıları ne kadar sevdiğimi daha önceki yazımda söylemiştim. Bu yazımda ise daha önce kullandığım yazıcılardan ve ev kullanıcıları için günümüzde alınabilecek en iyi yazıcıyı anlatmaya çalışacağım.

Daha önce kullandığım yazıcılarda kullan-at diye tabir ettiğim sayısız kartuşlu yazıcıyı saymazsam, ilk uzun soluklu kullandığım yazıcı sürekli mürekkep beslemesiyle (CISS) modifiye edilmiş bir “Canon MX455”ti. 

Bu yazıcıda resimde görüldüğü gibi yazıcının yan tarafına dört renk içeren tanklar monte edilmişti ve hortumlarla mürekkep kartuşlara iletiliyordu. Bu sistemde yaşadığım en büyük problem yazıcının kullanılmadığı zamanlarda mürekkebin tanklara geri dönerek hortumlarda boşluklar yapmasıydı. Ayrıca bu yazıcıda püskürtme ucu kartuşların üzerindeydi ve kısa ömürlüydü. Bu sistemde mürekkep beslemeyle ilgili birçok problemle karşılaştım ve sonunda yazıcıyı değiştirdim. Bu mürekkep besleme sisteminin günümüzde tercih edilecek bir sistem olmadığını düşünüyorum.

Bir sonraki yazıcım doldurulabilir kartuşlara sahip bir “Canon IP7250” oldu.

Bir önceki yazıcımda bana problem çıkaran hortumlar bu yazıcıda yoktu. Kartuşların ufak kapaklarını açarak şırıngayla mürekkep dolduruluyordu. Başta kulağa mükemmel gelen bu sistemde de öngöremediğim başka problemlerle karşılaştım. Orijinalinde mürekkepleri satılan bir yazıcı olmadığından aldığım muadil mürekkepler hiçbir zaman orijinal baskı kalitesini veremedi. Ayrıca kartuşları da orijinal olmadığından kartuş hataları ve mürekkep çekememe hatalarıyla sıkça karşılaştım. Muhtemelen kullandığım mürekkepler nedeniyle bir süre sonra baskı kafası bozuldu ve değiştirmek zorunda kaldım.

Yaşadığım bu tecrübelerden sonra orijinal mürekkep kullanan tanklı bir yazıcı almaya karar verdim ve “Epson L3160” modeli yazıcıyı aldım.

Kendinden tanklı bir modeli seçmemdeki en önemli nedenler sırasıyla şunlardı:

  • Yaşayacağım problemlerde üretici garantisi olması,
  • Orijinal mürekkep kullanarak kullanım ömrü boyunca aynı baskı kalitesini elde edebilmek,
  • Mürekkep içeriğiyle ilgili sağlık endişesi taşımamak.

Piyasada bulunan diğer tanklı modeller arasından neden bu yazıcıyı tercih ettiğimi bir sonraki yazımda detaylı olarak anlatacağım. Görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın