Google Home

Uzun süredir evimde benim için artık vazgeçilmez bir cihaz olan google home mini kullanıyorum. Türkiye’de resmi olarak satılmasa da Amerika’ya giden bir arkadaşıma aldırmıştım. Bu yazıda kısaca google home nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Her ne kadar ülkemizde android işletim sistemli cep telefonlarına Türkçe google asistan desteği gelmiş olsa da, google home henüz Türkçe kullanılamıyor.

Böyle bir cihaza evimizde neden ihtiyaç olur dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle şunu söyleyebilirim: çok eğlenceli. Benim gibi ilgi alanları olan insanlar anlayacaktır; filmlerde olduğu gibi sesli komutla oturduğunuz yerden birçok işi halletmek, evdeki tüm cihazları tek bir yerden kontrol edebilmek insana müthiş bir haz veriyor.

Google home nedir?

Google home ilk olarak 2016 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde piyasaya sunulan akıllı asistan cihazıdır. Cep telefonlarında bulunan google asistan hizmetinin güçlü bir hopörlör ve mikrofonla birleştirilmesiyle her an sizi duyabilecek ve verdiğiniz komutları yerine getirebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Şu anda piyasada google home, google home mini, google home max şeklinde modelleri olduğu gibi nest adı altında üretilen modeller de mevcuttur.

Google home akıllı asistan ile; sesli komutlarla akıllı ev cihazlarını kontrol edebilir (ışıkları açıp-kapatmak veya bir cihazı çalıştırmak gibi), kendi hopörlörü üzerinden veya chromecast cihazları üzerinden müzik çalabilir (spotify veya youtube ile), google duo ile sesli görüşme yapabilir veya dışardayken evi arayabilir, chromecast cihazları ile video oynatabilir ve burada sayamayacağım bir çok şeyi yapabilirsiniz.

Ben nasıl kullanıyorum?

Akıllı cihazlar:

Ben öncelikle bu cihazı evdeki akıllı cihazları kontrol etmek için kullanıyorum. Google home almadan önce de Sonoff ve Broadlink vb. markaların çeşitli ürünleriyle evimi cep telefonunda uygulamalar ile kontrol edilebilir bir hale getirmiştim ( başka bir yazıda daha detaylı bahsedeceğim). Benim için google home kullanmanın en önemli avantajı farklı farklı uygulamalardan kontrol edilen bu ürünleri tek bir noktada (google home uygulaması) toplayabilmek oldu. Bunun öncesinde; örneğin ışıkları açmak için bir uygulamaya, televizyonu açmak için başka bir uygulamaya giriyordum. Aynı zamanda tüm işlemleri sesli komutla yapabiliyorum.

Günlük rutinler:

Günün belli zamanlarında yaptığım şeyleri tek bir söz öbeği altında toplayıp otomatik olarak yaptırıyorum. Örneğin gece yatmadan önce “hey google, goodnight” diyerek tek seferde oturma odasındaki ışıkların, televizyonun ve klimanın kapanmasını sağlayabiliyorum. Aynı şekilde eve geldiğinizde ışıkların açılması ve bir karşılama müziği çalmasını ayarlabilirsiniz, seçenekler hayal gücünüzle sınırlı.

Müzik ve video oynatma:

Spotify hesabımı google home uygulaması üzerinden eşledim ve hesabımda bulunan playlistleri veya herhangi bir şarkıyı sesli komutla çalabiliyorum. Ayrıca ses sistemine chromecast audio bağladım ve bu sayade bu şarkıları kablosuz olarak ses sisteminde de çalabiliyorum.

Dahili olarak chromecast özelliği bulunan android tv sayesinde, yine sesli komutlarla youtube videolarının veya netflix içeriklerinin tv üzerinde oynatılmasını sağlayabiliyorum.

Oynatılan içerikle ilgili durdur/devam et, ses aç/kıs, önceki/sonraki gibi kontrolleri de sesli komutlarla yapabiliyorum.

Google duo üzerinden arama:

Google duo hesabını eşleştirerek, duo hesaplarını arayabiliyorum veya ev dışındayken google duo üzerinden google home cihazını arayabiliyorum. Bu işlev özellikle çocukların çok ilgisini çekiyor, iş yerindeyken evi arayarak küçük kızımla görüşebiliyorum.

Çocuklar için:

Hayvan sesleri, yağmur/şimşek sesi, kurt sesi gibi seslerde oynadığımız oyunlarda ambiyans yaratabiliyoruz. Ayrıca halihazırda ingilizce olarak kullanmanın belki de tek avantajı; evdeki çocukların ingilizce dinleme ve konuşma yaparak en azından ingilizceye bir aşinalık sağlayabilecek olmalarıdır.


Bu yazımda ülkemizde çok da fazla bulunmayan google home kullanıcısı olarak deneyimlerimi anlatmaya çalıştım. Başka yazılarda google home ile entegre çalışan akıllı ev sistemlerinden, robot süpürgelerden ve medya cihazlarından da ayrıntılı olarak bahsedeceğim. Görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın