Şubat ayı neden 28 gündür? Şubat ayının geçmişi

Neden yıl içerisinde bazı aylar 31 gün, bazı aylar 30 gün olduğu halde şubat ayı 28 gün olarak belirlenmiştir? 31 gün olan aylardan birer gün alınarak 30 güne neden tamamlanmamış diye hiç düşündünüz mü? Günümüzde kullandığımız takvime gelene kadar geçen tarihsel olaylarla şubat ayının nasıl 28 gün kaldığına bakalım;

Şubat ayının talihsizliği içerisinde 10 ay bulunan roma takvimine kadar dayanıyor. Romalıların kullandığı bu takvim mart ayında başlıyor ve aralık ayında bitiyordu. Günümüzde ocak ve şubat olarak isimlendirdiğimiz aylar bu takvimde bulunmuyordu. Geçimini tarım ile sürdüren romalılar için yılın bu zamanı isim koymaya veya saymaya bile değmeyecek bir boşluktu. Öyle ki bu boşluk günlerini sayacakları bir sistem de yoktu.

Romanın ikinci kralı olan İmparator Numa milattan önce yaklaşık 750 yılında tahta geçtiğinde bu takvim sistemini düzeltmek için iki ay daha ekleyerek on iki aylık takvim kullanılmasına karar verdi. Bunun için ikisi de 28 gün olan ocak ve şubat ayları eklendi. Bir yıl toplam 354 gün olmuştu fakat İmparator Numa çift sayıların uğursuzluk getirdiğine inandığı için ocak ayına bir gün daha ekleyerek bir yılı 355 güne tamamladı.

Ay döngüsüne göre düzenlenmiş olan yeni takvim ilk yıllar kusursuz gibi görünmesine rağmen birkaç yıl sonra hata farkedilir olmuştu. Yıllar geçtikçe mevsimler ve takvim arasındaki senkron bozuluyordu. Bunu düzeltmek için romalılar Marcedonius adında bir ay daha eklediler. Bu ayın ne zaman geleceğine Roma’nın başrahipleri karar veriyordu ve onlar dışında kimse ne zaman olacağını bilmiyordu. Dolayısıyla Romada takvim konusunda yine bir kargaşa yaşanıyordu.

Güneş yılına geçiliyor

Jules Sezar tahta geçtiğinde iskenderiyeli astronom Sosigenes’e dünyanın güneş etrafında bir tam tur dönmesine dayanan bir takvim hazırlattı. Bu takvime göre bir yıl 365 gün ve 6 saat sürüyor ve yılın 6 ayı 31 gün, 5 ayı 30 gün ve son ay olan şubat ayı ise 29 günden (artık yıllarda 30 gün) oluşuyordu. Sezar öldükten sonra roma halkı temmuz ayına sezarın adını verdi (july).

Ağustos şubattan gün çalıyor

Sezardan sonra tahta çıkan İmparator Augustus da tahta çıktığı ay olan Sextilis (latince altıncı ay) ayına kendi adını vererek August olarak değiştirdi. Fakat sezarın adının verildiği temmuz ayı 31 gün iken ağustos ayı 30 gündür. Augustus, Sezar’dan altta kalmamak adına yılın son ayı şubattan bir gün alarak ağustos ayına ekler ve 31 güne tamamlar. Böylece şubat ayı 28 gün olarak günümüze kadar gelmiştir.

Bir Cevap Yazın